MOL Gyermekgyógyító Program 2019

A pályázat címe: KutyaJó Kalandok, A program jellege: Élményterápia

Projekt időszak: 2019.10.01-2020.07.31. - A COVID-19 járványhelyzetre való tekintettel a pályázatkezelő jóváhagyásával a projektidőszak 2021.07.31-el zárul.

A MOL Gyermekgyógyító Program a krónikusan beteg, fogyatékkal élő vagy a lelki egészség szempontjából veszélyeztetett gyerekek gyógyulását, rehabilitációját elősegítő élmény- és művészetterápiás programokat támogat.

Zala megyében 2019-ben a Zalai Kutyabarátok Egyesülete 700.000 forint értékben nyert forrást a program keretében élményterápia megvalósítására.

A Zalai Kutyabarátok Egyesülete 2012-ben alakult azzal a céllel, hogy a felelős állattartást elősegítése, illetve segítse a kutyatartókat a kutya helyének megtalálásában a 21. századi ember életében és a társadalomban. Ennek érdekében széles spektrumú oktatást, tanfolyamokat szervez a családi kutyatartók számára, kezdve a kutyaválasztási tanácsadástól, a kutyaovin, kölyökkutya-tanfolyamon keresztül a haladó foglalkozásokig.

2016 óta terápiás kutyás tevékenységgel is bővült az egyesület tevékenységköre. A Zalai Kutyabarátok Egyesületének Terápiás csoportjában hét tanúsítvánnyal rendelkező terápiás kutya tevékenykedik felvezetőikkel: Dr. Nagy Erzsébet - Andival, Szécsi Lászlóné - Pedroval, Tolnai Tímea - Zserbóval, Schné Tamásné - Zsuzska, Agg Viktória - Szofi, Gróf Krisztián - Blanka, Nagy Kata - Zara.

Egyesületünk több Zala megyei bentlakásos, köznevelési- és közoktatási-, egészségügyi intézménnyel, egyesülettel és civil szervezettel áll együttműködésben, melynek keretében meghatározott heti óraszámban tart állatasszisztált foglalkozásokat pedagógiai kísérővel.

A Terápiás csoport tagjai 2018 márciusától KutyaJó Kalandok címmel indított Zalaegerszegen három korcsoport számára állatasszisztált játszóházat terápiás kutyákkal és pedagógussal.

Fentiek mellett a Terápiás csoport rendszeresen együttműködik több helyi egyesülettel és civilszervezettel, így a Mozgássérültek és Fogyatékkal Élők Egyesületével, a Látásfogyatékosok Zalaegerszegi Kistérségi Egyesületével, a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségének helyi szervezetével,a Down-Mosolyambulancia Egyesülettel, valamint a Zala Megyei Család, Esélyteremtő és Önkéntes Házzal. Utóbbival a tanév során közoktatási- és köznevelési valamint felsőoktatási intézményekben, a nyári időszakban pedig táborokban tartanak állatasszisztált érzékenyítő foglalkozásokat fogyatékos témákban tapasztalati szakértőkkel (érintett előadókkal).

A pályázat rövid összefoglalója

A KutyaJó Kalandok programmal a pályázati időszakban 9 alkalommal tart a Terápiás csoport állatasszisztált élményterápiát Down-szindrómás gyermekek számára, melyet egy ötnapos tábor zárna. A KutyaJó Kalandok célja, hogy a helyi Down-szindrómás gyermekek számára olyan iskolán kívüli, szabadidős minőségi időtöltést kínáljunk, melyre egyébként nem lenne lehetőségük. A gyermekek a foglalkozások alatt terápiás kutyák bevonásával ismerkedhetnek meg a felelős állattartással, és ingergazdag környezetben fejlődhetnek szociális- és kognitív kompetencia alapkészségei. 

A havi rendszerességgel ismétlődő foglalkozások során a gyerekek ismereteket szerezhetnek az őket körülvevő környezetről, állatvilágról, melyeket aztán egy ötnapos erdei tábor során a gyakorlatban is alkalmazhatnának. 

A Down-szindrómás gyermekek nyári (szünidei) napközbeni ellátása a környéken nem megoldott, többségi táborokban nem fogadják őket kellő humán erőforrás hiányában. A tábor során a gyermekek számára munkaidőben kínálnánk élmény jellegű, terápiás kutyákkal asszisztált programokat szakemberek (pedagógus, gyógyped. asszisztens, táncoktató, zeneterapeuta, szociálus munkás, terápiás kutya felvezető) bevonásával.

A program fő célkitűzése

A KutyaJó Kalandok célja, egy olyan hiánypótló tevékenység biztosítása a Down-szindrómás gyermekek számára mely minõségi idõtöltést biztosít, miközben hasznos ismereteket szerezhetnek a felelõs állattartásról és igazodva az egyéni sajátságokhoz ingergazdag, játékos légkört teremtsen a képességeik kibontakoztatásához. A program közvetlen célja a résztvevõk minõségi idõtöltésének biztosítása, a szociális kompetencia alapképességeinek (szociális kommunikációs, kontaktuskezelési, kötõdési, szervezési, érdekérvényesítési (együttmûködési, vezetési, versengési) képesség) és a kognitív kompetencia alapképességeinek(a gondolkodási képesség, tudásszerzõ (ismeretszerzõ, problémamegoldó, alkotó), kognitív kommunikációs (ábraolvasási, ábrázolási, beszéd-, beszédértési, olvasási, fogalmazási) képesség, tanulási képesség) fejlesztése; közvetett célja pedig, az élményterápia során a résztvevõk mentális- lelki- és fizikai egészségének megõrzése, elõsegítése.

A program célcsoportja

A csoport létszáma: 10-15 fő

A megvalósításban partnereink:

MOL Alapítvány

Down Mosolyambulancia Egyesület

Korán Érkeztem Közhasznú Egyesület

A Terápiás csoport Zalaegerszeg vonzáskörzetében élő Down-szindrómás gyermekek és családjuk számára tartott összesen 11 foglalkozáson jelen volt 2 fő a Zalai Kutyabarátok Egyesület Terápiás Csoport munkatársai részéről: Tolnai Tímea pedagógus, állat asszisztált foglalkozásvezető, terápiás kutya felvezető és Dr. Nagy Erzsébet terápiás kutya felvezető, Gróf Krisztián terápiáis kutyafelvezető (mint önkéntes) valamint 2-2 terápiás kutya Mangó/Zserbó és/vagy Andi/Borcsa és/vagy Blanka. 

Az első foglalkozás alkalmával a gyermekek számára kötetlen módon nyílt lehetőség megismerkedni a foglalkozásvezetővel és a terápiás kutya felvezetővel valamint a terápiás kutyákkal. 

A szintfelmérő foglalkozásokon szerzett tapasztalatok alapján célunk volt a szociális- és a kognitív kompetencia alapkészségeinek fejlesztése a következő területeken:

  • szociális kommunikációs, kontaktuskezelési, együttműködési, versengési képesség (szabálytudat, empátia, tolerancia, késleltetés)
  • gondolkodási képesség, tudásszerző, ismeretszerző, problémamegoldó
  • kognitív kommunikációs képességek
  • szociális kommunikációs készségek
  • a gondolkodási képesség
  • beszéd-, beszédértési, képesség.

A foglalkozásokat két alkalommal is meg kellett szakítani a pandémiás helyzetre való tekintettel, ám végül 2021 júliusában a program zárásaként meg tudtuk valósítani a tervezett nyári erdei táborunkat is, több szakértő és terápiás kutya felvezető bevonásával.

A program során az élményterápiában a kognitív- az érzelmi és a gyakorlati ismertek, tudás együttesen került mozgósításra, így ,,tudom, kipróbálom és ez érzelmet vált ki" hármasságra építő módszereket használtunk.

A program során az alábbi tevékenységek kerültek előtérbe:

Gondozással kapcsolatos feladatok: A foglalkozások során lehetőséget adtunk arra, hogy a gyermekek gondozzák is a kutyát (fésülés, víz és étel adása);

Képességfejlesztő feladatok: A gyermek szükségleteinek megfelelően kiválasztott feladatokkal különböző területeket fejlesztettünk (vizuális észlelés, emlékezet, figyelem); Nagymozgás fejlesztése (alapmozgások kialakítása, tartás javítása, egyensúlyfejlesztés, testsémafejlesztés, térérzékelés fejlesztése); Finommotorika fejlesztése (a kéz és az ujjak ügyesítése, mozgékonyságuk fokozása; kézmozgások célirányos kialakítás; az ujjak tapintásérzékének fokozása; szem-kéz koordináció kialakítása, látás-tapintás-mozgásérzet együttes szabályozása, dominancia kialakításának segítése); Kommunikációs feladatok (hallási figyelem fejlesztése, szókincsbővítés, a beszédmegértés fejlesztése és a beszédre késztetés, a beszéd alaki és tartalmi fejlesztése, a beszéd érthetőségének, ritmusának lejtésének fejlesztése, nonverbális jelrendszerek elsajátítása, kommunikációra alkalmas funkciók elsajátítása egyéni segédeszközök alkalmazása); Viselkedési normákat fejlesztő feladatok (tolerancia, empátia; egymás és a környezet tisztelete; a másság kezelése; etikus magatartás, viselkedési normák, modellek; Önismeretet adó feladatok (önfegyelem kialakítása; siker utáni vágy, de a kudarc elviselése is; társadalomba való beilleszkedés, harmónia önmagukkal és másokkal).

A Down-Mosolyambulancia, mint együttműködő partner visszajelzése alapján:

"Nagy öröm volt számunkra, hogy a KutyaJó Kalandok szervezői a pályázat kedvezményezettjeiként Egyesületünk gyermekeit jelölték meg. Korábbról már ismertük munkájukat, biztosak voltunk abban, hogy gyermekeink nagy lelkesedéssel fognak részt venni a kimondottan számukra meghírdetett eseményen. A foglalkozások alatt játékos formában ügyesedhettek és ismerkedhettek a kutyusokkal. Lelküket is építette az állatok közelsége, sokat kaptak tőlük és ők is egyre nagyobb szeretettel fordultak feléjük. A szakmailag magas színvonalon felépített órákat a gyerekek teljes mértékben önfeledt játékként élték meg, de természetesen ennél többről volt szó. Ezek az alkalmak kitűnő lehetőséget teremtettek arra, hogy az állatokkal együttműködve tanuljanak, fejlesszék képességeiket, mind mozgáskoordinációban, mind feladatmegoldásban. A szabadtéri foglalkozásokon a nagymozgásoké volt a főszerep.

A program lezárásaként egy hetet tölthettek együtt a kutyusokkal. A terápiás felvezetők sok színes programmal készültek, minden nap vendég is érkezett a táborozókhoz. Öröm volt hallgatni délután a napi beszámolókat. Látszott a gyerekeken, hogy jól érezték magukat, nagyon sok élménnyel gazdagodtak, új dolgokat próbálhattak ki. Többüknek ez volt az első alkalom, hogy nem iskolai keretek között táboroztak. Igazán egyedülálló kezdeményezés ez a megyében. Szinte nincs más lehetőség a környéken, ahol a sajátos nevelésű igényű gyerekek, fiatalok integráltan táborozhassanak vagy, hogy kifejezetten az ő igényeikhez igazodó foglalkozáson részt vehessenek.

Nagyon hálásak vagyunk a szervezőknek, hogy ilyen ajándékot kaphattak gyermekeink!"

A program 700.000 Ft támogatásból valósult meg 2019. október 1 - 2021.07.31 közötti időtartamban, alkotó jellegû megismerési cselekvési egységként, a foglalkozásvezető és résztvevők partneri együttműködésével, tartalma szerint tananyaghoz csak részben kapcsolódó, interdiszciplinaritása szerint multidiszciplináris projektként (több műveltségterületre is összpontosít pl.: magyar nyelv és irodalom, ember és társadalom, művészetek, életvitel és gyakorlati ismeretek), tanítási viszonya alapján epochális oktatásként, idõtartama alapján hosszútávú projektként (10 hónap), résztvevõk száma szerint kis létszámú csoport bevonásával. A projekt időtartama alatt összesen 26 főt értünk el.

A MOL Alapítvány támogatásának köszönhetően a Terápiás csoport olyan hiánypótló tevékenységet tudott megvalósítani, mely a környéken egyedülálló módon biztosított minőségi időtöltési lehetőséget a nyári szünet ideje alatt Down-szindrómás gyermekek számára.

© 2018 Zalai Kutyabarátok Egyesülete - Zalai Kutyasuli. Minden jog fenntartva.
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el